Železná panna

25. dubna 2008 v 20:45 |  Mučící nástroje
Železná panna se řadí k ostřejším nástrojům útrpného práva (mučení).
Jde o kovovou či dřevěnou konstrukci, těsně obepínající trup, či celé tělo vyslýchaného, opatřenou na vnitřních stranách ostrými kovovými hroty.
Železné panny byly konstruovány ve dvou typech - první typ byl určen k dlouhodobějšímu pobytu vyslýchaného a hroty nebyly v přímém kontaktu s tělem - stresujícím působením byl pobyt v uzavřeném prostoru se špatnou výměnou vzduchu.Byla tam patrná i velká nevyspalost (vyslýchaný padal na hroty při usínání). Druhým typem je těsná konstrukce, kde hroty pronikají do těla při uzavírání nástroje.
Tímto mučícím nástrojem snad nejvíce proslula Alžběta Báthoryová,zvaná též jako Čachtická paní.Podle legendy se vypráví,že se koupala v krvi v mladých dívek,aby nezestárla...což se jí nedařilo.A jak jinak získat velké množství krve,než železnou pannou.Alžběta se navíc vyžívala v mnoha jiných mučení a tyranizovala své okolí.Nejvíce trpěly její služky a švadleny,které musely šít šaty tak,aby byl každý steh stejně dlouhý,když tomu tak nebylo,projevila se Alžbětina krutost a tyranské sklony.Švadlenám vpichovala špendlíky pod nehty nebo jim stříhala "blány" mezi prsty.
Jestli jste ještě nikdy neviděli železnou pannu,tak ji mají v mučírně na hradě Křivoklát...v téhle mučírně mají spoustu zajímavých věcí ;-)
A já nemám ráda sado maso...jen obdivuji a zajímám se o středověké praktiky mučení...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama